CZY PORADY LEKARSKIE W INTERNECIE ZASTĄPIĄ WIZYTĘ W PRZYCHODNI?

W dobie Internetu, wiele schorzeń pacjenci leczą poprzez doradców w sieci. Czy jest to skuteczna i właściwa metoda?
Coraz więcej osób regularnie poszukuje w Internecie informacji na temat stanu zdrowia. Okazuje się, że pierwsze choroby, symptomy są konsultowane na portalach internetowych. Lekarze również zauważają, iż pacjent do gabinetu przychodzi z gotową propozycją choroby i sam wie w jaki sposób powinno przebiegać leczenie. Niejednokrotnie chorzy sami podejmują się leczenia i  wraz z farmaceutą w aptece ustawiają plan kuracji.
Pacjenci z lekarzem chętnie się spotykają, aby omówić stan zdrowia, który wcześniej zweryfikowali w Internecie i oczekują współpracy w tym właśnie temacie. Raczej ciężko przyjmują informację, iż diagnoza jest inna niż wyczytali w sieci.

Dobra diagnoza nie jest najbardziej oczekiwaną przez pacjentów cechą lekarza. W zdecydowanie większym stopniu, mierzonym współczynnikiem korelacji wizerunku i zaufania, chorym zależy na odczuwalnym szacunku ze strony lekarza. Kolejny ważny element relacji lekarz-pacjent to zrozumienie informacji o ewentualnym leczeniu. Jeżeli okazuje się, że terapia jest konieczna, pacjent chętnie zapozna się z planem leczenia, przy tym chce, aby poświęcić mu więcej uwagi. Kurtuazja w zachowaniach międzyludzkich okazuje się być mniej ważna od wsparcia, dodania otuchy czy podania wszelkich ewentualności w leczeniu.
Nie tylko sama wizyta jest ważna. Pacjent ma wiele wątpliwości w szczególności, gdy choroba jest poważna. Chce mieć ułatwiony kontakt z lekarzem, aby móc porozmawiać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Zasięganie tylko porad internetowych może skutkować przeoczeniem bardzo istotnych symptomów, które mogą być ważne w dalszej diagnostyce.
Dlatego, tak ważne jest, aby odwiedzić lekarza w gabinecie i zweryfikować stan zdrowia.

Coraz częściej mówimy o profilaktyce. Media szaleją ze spotami społecznymi, w których znani i lubiani zachęcają do badań profilaktycznych.
Polska jest niemal na samym końcu w realizacji profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrowie Trybunalskim prowadzi spotkania, prelekcje oraz organizuje  badania profilaktyczne w całym powiecie. Celem tych działań jest pobudzenie świadomości, o tym jak łatwo można pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia.

Należy pamiętać, że dzięki profilaktyce, wielu chorób można byłoby uniknąć. Sposoby na profilaktykę zdrowotną są rożne i warto, aby zacząć myśleć na temat zapobiegania chorobom i konsultować się ze swoim lekarzem, nie tylko w momencie choroby. Musimy nauczyć się myśleć do przodu, dzięki temu możemy dowiedzieć się w jaki sposób ochronić się przed niechcianym. Jeżeli Internet jest pierwszym impulsem do wiedzy o profilaktyce to korzystajmy z tego, pamiętając, że kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza.

Rozwój sieci internetowej i powszechny dostęp do wiedzy to szansa dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie w wyjątkowy sposób. Bezcenne porady to wiedza, dzięki której zwiększa się nasza świadomość na temat własnego ciała i wszelkich niepokojących sygnałów, związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu. I choć Internet nie jest w stanie zastąpić lekarza, może pomóc w działaniach profilaktycznych i stać się zachętą do samodzielnego kontrolowania stanu swego zdrowia.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =